Vzdělávání bez školy
Vzdělávání bez školy
Tyto tři útlé brožurky: Jak děti získávají "akademické" dovednosti bez formálního vyučování, Důkaz, že sebeřízené vzdělávání funguje a Pedagogika matky přírody doporučujeme každému, kdo začíná uvažovat o vzdělávání (nejenom vlastních) dětí. Peter Gray je světová autorita na tzv. sebeřízené vzdělávání. Málokdo umí tak trefně popsat, jaká je skutečná dětská a obecně lidská podstata z pohledu učení a co tedy dítě/člověk skutečně potřebuje pro to, aby se správně rozvíjel/o a aby z něho vyrostl dospělý člověk se zdravou sebeúctou, který si bude vědomý vlastních darů a bude platným členem lidské společnosti a dokáže žít zdravý a šťastný život. Je možné, že Grayovy texty vám zamotají hlavu, neboť pochopíte, jak moc povinná školní docházka naše děti ničí, jak moc je odpojuje od nich samotných a jak moc je přetváří v poslušné zaměstnance a konzumenty. V České republice máme stále ještě jednu z nejpříznivějších legislativ, co se týče svobody vzdělávání. Tyto knihy mohou tak tak být ideálním manuálem pro tuto svobodu. Vašemu dítěti mohou pomoci, aby o svobodu nepřišlo, vás mohou osvobodit a také vám mohou pomoci vysvětlit ostatním rodinným příslušníkům, proč chcete, aby se vaše dítě vzdělávalo bez tradiční "ochočovací" školy.
Texty Petra Graye a u nás např. i Jany Nováčkové (Respektovat a být respektován) jsou v tématu svobodného vzdělávání, v češtině, těmi základními průvodci. Téma vzdělávacího systému a sebe-řízeného školství najdete podrobně rozpracováné i v knize Dobrý život ve stínu konzumní společnosti - kapitoly z této knihy věnované výchově a vzdělávání vychází na blogu pod názvem Škola základ života. Pokud neznáte příběh první demokratické školy na světě, určitě se podívejte na Summerhill.
Lidské přirozenosti, co do výchovy, učení a utváření mezilidských vztahů (komunit) se věnují i knihy Přirozené hnízdo a Matky a ti druzí.