Důkaz, že sebeřízené vzdělávání funguje
Důkaz, že sebeřízené vzdělávání funguje
Vybrané texty předního propagátora sebeřízeného vzdělávání Petra Graye I.
Toto je první díl z (celkem čtyřdílné) série, která se věnuje tématu přirozenosti učení, tj. sebe-řízeného vzděláváni. Druhý díl se jmenuje Jak děti získávají "akademické" dovednosti bez formálního vyučování a třetí Pedagogika matky přírody.
Proč jsou knihy s tématem sebeřízení vzdělávání dnes tolik důležité? Přechod od povinného, nařízeného vzdělávání k sebeřízenému, je jedním z nejdůležitějších kroků, který potřebujeme jako lidstvo učinit. Máme-li se jako druh posunout ve vývoji dál a postavit se krizím, kterým nyní čelíme, je to nevyhnutelné. Česká republika má mezi zeměmi OECD zatím jednu z nejsvobodnějších legislativ, která sebe-řízené vzdělávání, do velké míry, umožňuje. Je nyní především na rodičích, jak tuto příležitost využijí.
Všechny tři knihy si můžete pořídit v cenově zvýhodněném balíčku s názvem Vzdělávání bez školy.
Texty Petra Graye a u nás např. i Jany Nováčkové (Respektovat a být respektován) jsou v tématu svobodného vzdělávání, v češtině, těmi základními průvodci. Téma vzdělávacího systému a sebe-řízeného školství najdete podrobně rozpracováné i v knize Dobrý život ve stínu konzumní společnosti - kapitoly z této knihy věnované výchově a vzdělávání vychází na blogu pod názvem Škola základ života. Pokud neznáte příběh první demokratické školy na světě, určitě se podívejte na Summerhill.
Lidské přirozenosti, co do výchovy, učení a utváření mezilidských vztahů (komunit) se věnují i knihy Přirozené hnízdo a Matky a ti druzí.