Summerhill

389 Kč 16 €
E-book 313 Kč 13 €

Summerhill

Příběh první demokratické školy na světě

Toto je již třetí vydání nesmírně inspirativního příběhu první novodobé demokratické školy na světě. Pro většinu z nás je to příběh stále ještě těžko uvěřitelný, neboť vypráví o škole, v které je vyučování dobrovolné, tj. žáci si vybírají, čemu se budou věnovat podle svých zájmů, biorytmů a energie. Škola tak vychovává celé, zdravé lidi, pomáhá jim objevit jejich nadání a učí je dovednostem skutečně potřebným pro život. Je to škola, která neprodukuje poslušné robot-niky ochotné vykonávat jakoukoli robotu u montážního pásu či v nějakém bezduchém call centru či kanceláři.
I přestože kniha vyšla poprvé v roce 1960, je dnes mimo-řádně aktuální. Máme-li se totiž postavit krizím, které se na nás valí, ze všeho nejvíc potřebujeme změnu toho, jak vychováváme a vzděláváme naše děti, a to právě od nařízené povinnosti směrem k sebeřízení. 
Knihu určitě doplňte i o texty Petra Graye: Důkaz, že sebeřízené vzdělávání funguje Jak děti získávají "akademické" dovednosti bez formálního vyučování, kde se seznámíte s další demokratickou školou, která šla v míře svobody ještě dál (Sudbury). Pokud neznáte, určitě si přečtěte Respektovat a být respektován, což je kniha která přináší kontext a učí nový jazyk. Podívejte se též na Pedagogiku utlačovaných. Summerhill existuje i v Braillově písmu.
Zde si přečtěte předmluvu k 3. vydání: Přípravku poslušných zaměstnanců a vojáků je nutné proměnit v místo, kde děti objeví svá přirozená nadání, svůj naturel a naučí se základním dovednostem pro život v 21.století. K tématu doporučujeme i seriál s názvem Škola základ života, který vychází na týdenní bázi přepisem dvou kapitál z knihy Dobrý život ve stínu konzumní společnosti

Koupit knihu

Online v ČR a SR

389 Kč

E-book

313 Kč


Osobně

 

Proč si přečíst

 1. Summerhill není kniha, s kterou byste měli souhlasit. Dokáže však obrovsky inspirovat.
 2. Pochopíte, jak si mohou šestileté děti sami rozhodovat o většině svých životů.
 3. Získáte nové pohledy na podstatu “dobrého života”, štěstí, zdravé sebe-úcty a blízkých vztahů.
 4. Pochopíte mnohem lépe podstatu skutečné demokracie.
 5. Pokud si za slova “dítě” dosadíte “zaměstnanec” a za “učitel”, “manažer”, dostanete další návod na to, jak budovat svobodnou firmu.

V knize se dozvíte

 • Že děti si dokážou sami rozhodnout o většině svého života
 • Že v životě jde možná spíše o smysluplnost a radost než o úspěch
 • Jak může fungovat skutečná demokracie
 • Jak vypadá a funguje první škola na světě, do které děti nemusí chodit
 • Co je to svoboda a co udělat, aby si ji člověk udržel
 • O tom, že do sedmi let věku je rozhodnuto o tom, jaký život člověk prožije
 • Jak nastavovat pravidla tak, aby je ostatní sami respektovali
 • Jak řešit porušování pravidel
 • Jak je možné, že Summerhill vznikl už v r. 1921 a funguje do dnes
 • Kdo je a jak smýšlí A.S.Neill

Obsah

Prolistujte si

Ze života knihy

Autor

A.S.Neill

A.S.Neill

Ve své době (i z dnešního pohledu) ojedinělý reformátor vzdělávacího systému a obecně pohledu na dítě, který ovlivnil mnohé dnešní (stále ještě) průkopníky demokratického vzdělávání po celém světě. Zakladatel Summerhillu, první demokratické školy na světě, kde mnoho let bohatě testoval své odvážné a o desítky let nadčasové ideje. Autor mnoha knih a článků, který se stal ikonou a vzorem řady dnešních myslitelů, který byl ve své době logicky i nenáviděným narušitelem společenských konvencí na straně druhé. Člověk, který proslul názory typu “Raději vychovám šťastného metaře než neurotického premiéra.” se zapsal nesmazatelně do dějin vzdělávání. Více o autorovi na: Wikipedia.

Kde knihu koupit

Online v ČR a SR

389 Kč

E-book

313 Kč


Osobně

Praktické info

Překlad: Viktor Jurek
Název v originále: Summerhill School: A New View of Childhood
Počet stran: 255 stran
Vazba: šitá, ekologická
Rozměr: 23,5 x 17 cm
Hmotnost: 423 g
ISBN 3. vydání: 978-80-87917-83-1
Ebook
ISBN 2. vydání 978-80-87917-10-7 (ePub), 78-80-87917-11-4 (MOBI)
Rok 3. vydání: 2023

Odkazy

Vaše názory