Dobrý život

24,00 € 589,00 Kč

Tuto knihu si můžete objednat s věnováním autora.

E-book 18,00 € 471,00 Kč

Dobrý život

Aristotelovský dobrý život. Je v dnešní konzumní společnosti možný?

Tuto knihu si můžete pořídit v následujících cenově zvýhodněných balíčcích: Dekonstrukce konzumuTomáš Hajzler a Podnikání budoucnosti
A o čem tato kniha je? O tom, jak žít, abychom byli šťastní, druhým užiteční a zároveň respektovali limity planety. To je něco, co v naší kultuře víme přinejmenším už od Aristotela. Dnes žijeme v nejbohatší civilizaci, která kdy na této planetě existovala, a přesto čelíme mnohočetným krizím, od klimatické přes hrozby spojené s narůstajícími nerovnostmi, nástupem umělé inteligence, přes extrémismus, války až po kolabující demokracii. Je dobrý život, jak ho definoval Aristoteles, Buddha a další velcí myslitelé, dnes vůbec možný?
Odpověď na tuto otázku je tím hlavním, o co se tato kniha pokouší.
Pro někoho může být překvapením, že na to, zda prožijeme radostný a plný život, má daleko větší vliv naše okolí než vlastní rozhodování. Větší část knihy se tudíž věnuje zkoumání pěti nejdůležitějších ekosystémů, v nichž trávíme naše životy: rodiny, školy, firmy, společnosti a planety. Každý společenský systém má svůj zidealizovaný obraz i svůj stín, který bývá běžnému člověku leckdy skryt.
Kniha proto odkrývá podstatu i stíny těchto prostředí a pomáhá čtenáři získat ucelenější pohled na realitu, v níž žijeme. I přes stíny však prosvítá naděje: v každé kapitole je vždy i nástin alternativ, které směřují k dobrému životu. 
Kniha vznikala dlouhých pět let v početném týmu lidí - více viz Pětiletý maraton je u konce. Napsat tu knihu byla povinnost
Přepracované, druhé vydání má 632 stran a 1384 poznámek pod čarou. V čem se liší od prvního si přečtěte níže v záložce "Praktické info". 
Od Tomáše Hajzlera, doporučujeme ještě Třináct tisíc dní a Jeden odstavec denně
Pro pochopení kontextu se podívejte tematické balíčky knih Nová ekonomika - Vše, co potřebujete vědět o novém ekonomickém systému a Nerůst jako alter-nativa růstového kapitalismu a dále pak na knihy Slepé skvrnyKdo vaří ekonomům, Imperiální způsob života Dějiny světa. 

Koupit knihu

Online v ČR a SR

24,00 €

E-book

18,00 €


Osobně

 

Proč si přečíst

 • Jedná se o naši nejucelenější knihu s tématem kvality života v dnešním světě
  Nahlédnete tu pod pokličku základních opěrných bodů našeho světa - nukleární rodiny, státní školy, nadnárodní korporace, růstového kapitalismu, ekologické krize a získáte v koncentrované podobě řadu důležitých souvislostí. 
 • Dozvíte se, co je to dobrý život tak, jak ho definovali velcí myslitelé jako Aristoteles nebo Buddha i to, jak život žít (nápověda: skutečnost je poněkud jiná, než je nám předkládáno).
 • Protože podle ohlasů (už i) na první vydání je toto jedna z knih kniha, která má potenciál zažehnout revoluci či raději přispět k uspíšení evoluce. 
 • Podle ohlasů je to též velmi srozumitelně psaný manuál na to, jak řešit problémy moderního světa jako jsou rozdělená společnost,  klimatická krize a další. 

V knize se dozvíte

 • Co je to dobrý život neboli skutečné hluboké štěstí, jaký je rozdíl mezi radostí a radovánkami?
 • Jakých deset mýtů, které nám předává mainstreamová kultura, utváří náš dnešní pohled na svět?
 • Dnešní rodina jako místo, kde se učíme žít - až příliš často osamělá matka na rodičovské samotce čeká na otce, který přijíždí domů pouze přespat. Co s tím? 
 • Dnešní škola jako místo, kde se učíme hákovat - stále přípravka poslušných továrních dělníků. Odkud škola vzešla, jak funguje a jak ji transformovat, aby byla školou života, přípravkou na 21.století?
 • Dnešní firma - základní stavební systém našeho ekonomického systému, tj. i našich životů. Kde se vzala, jak (opravdu) funguje, v čem všem ovlivňuje naše životy, proč a v čem všem se musí změnit?
 • Náš společenský systém, který je tím, čím je operační systém pro počítače: Určuje možnosti fungování jednotlivých aplikací/občanů. Deset hrozeb, kterých aktuálně čelíme. Jak se jim postavit?
 • Planeta jako bezedná lednice a bezedný odpadkový koš. Sedm elementů ekologické krize. Co je třeba udělat, abychom zvrátili nebezpečí, která nám hrozí.
 • Více viz "Pětiletý maraton je u konce. Napsat tu knihu byla povinnost."

Obsah

Prolistujte si

Autor

Tomáš Hajzler

Tomáš Hajzler

Profesně se věnuje tématu práce a budoucnosti podnikání. Do Česka přinesl hnutí Svoboda v práci, koncepci svobodné firmy, a spoluzaložil společenství organizací Slušná firma a PeopleComm, které vede s vizí nejekologičtějšího evropského nakladatelství, to vše s cílem přispět ke změně způsobu, jakým se v Česku a na Slovensku podniká a pracuje. V pražských Modřanech spoluzaložil skupinu „KPZ“ (komunitou podporované zemědělství) a v Praze pak stál u zrodu prvního českého spolkového potravinového obchodu „Obživa“. Je spoluautorem projektu „Zpátky k jídlu“, podporuje české Zero waste hnutí a jako dobrovolník pomáhal v základní škole svých dětí. O tématech nové práce, budoucnosti podnikání, výchovy, vzdělávání a místně ukotveného zodpovědného života píše a přednáší od roku 2007. S manželkou Petrou, dcerami Valérií a Valentýnou, fenkou Haluškou a se sousedy žije, pracuje a zahradničí v bezobalové a bezautomobilové domácnosti v pražských Komořanech, kde se snaží přispívat k místnímu sousedskému životu. Více na: tomashajzler.com.
Více o něm na jeho webu zde, jeho Zprávách ze života nebo na: FBIGLiYT

Kde knihu koupit

Online v ČR a SR

24,00 €

E-book

18,00 €


Osobně

Počet stran: 632 stran
Vazba: šitá, ekologická
Rozměr: 23,5 x 16,7 cm
Hmotnost: 1036 g
ISBN: 1. vydání: 978-80-87917-56-5, 2. vydání: 978-80-87917-77-0, ePUB: 978-80-87917-57-2, MOBI: 978-80-87917-58-9
Rok 1. vydání: 2021
2. vydání:
01/23 

V čem se liší 2. vydání od prvního:

Přehlednější členění: Kniha je nově členěna do deseti částí a 65 kapitol. 
Aktualizace některých informací: např. zohlednění dopadu pandemie Covidu nebo ukrajinské války
Nové kapitoly: Historie oddělenosti, podřízenosti žen mužům, problematika extrakce hodnoty v zemích globálního jihu zeměmi severu, téma enclosure (ohrazování) téma fenoménu uhlíkové stopy a kompenzace uhlíku, přesnější vysvětlení historie peněz, fenomény: "arabského tržiště", ekonomické globalizace, extrakce vs. reciprocity, směnné vs. ekonomické hodnoty, donáškového kapitalismu, "malého císaře", dronové ekonomika, teorie decouplingu, patera chudoby,... aféra šmírovacího SW Pegasus, mattering, developmentalismus, neokolonialismus, analýza dopadů rozmachu giga-eshopů typu amazon nebo u nás alza.cz, rohlik.cz a další. Nový závěr, úvod i věnování :-). 
Úpravy: Otevřenější kritika kapitalismu, zapracování detailů hnutí nerůstu, zpřehlednění částí věnovaných ekosystémům firmy, společnosti a planety, aktualizace pohledu na novou zelenou dohodu a přesun důrazu na Red New Deal, vyškrtané (méně relevatní) příklady, místo toho příklady relevantnější a aktuálnější, oprava několika drobných chyb.

Odkazy:

Vaše názory