Žijeme v časech bezprecedentního blahobytu. Přesto čelíme mnohačetným krizím - viz zde

V květnu 2019 překročilo lidstvo hodnotu 415 ppm CO2 v atmosféře. Naposledy, když zde bylo tolik CO2, na jižním pólu rostly stromy, hladiny oceánů byly o 20 metrů výš a bylo o 3–4 °C tepleji. To bylo před 5,3–2,6 miliony let (zde). Člověk tenkrát ještě neexistoval. Hranice pro udržení života tak, jak ho známe, je 350 ppm CO2. Ta byla překonána již v roce 1988. V roce 1989 předpověděla OSN katastrofu v případě, že se tématu klimatických změn nebudeme věnovat. 

Kromě změny klimatu jsou tady však i další vážné hrozby. Podle amerických jaderných vědců nebylo lidstvo ještě nikdy v historii tak blízko jaderné katastrofě (zde), strmě rostou globální nerovnosti (zde, zde) a s rozmachem umělé inteligence se přibližuje nástup digitálních diktatur (zde) a světa bez práce (zde). Zvyšuje se pocit nespravedlnosti, snižuje se důvěra, narůstají konflikty, společnost je rozdělená, sílí extremismus a demokracie churaví. Epidemie COVID-19 všechny tyto fenomény dokonale odhalila a mnohé i posílila. Detailnější přehled jednotlivých elementů aktuální krize naleznete např. zde.

Situace je vážná. 

V historii to byly často knihy, které v časech krizí otevíraly oči, propojovaly lidi a ukazovaly cestu dál. V PeopleCommu věříme, že na tom se nic nezměnilo a že knihy jsou stále ještě tím, co dokáže změnit svět. 

Základním faktem je to, že žijeme v systému, který požaduje, aby lidé nakupovali, co nepotřebují a nechtějí, a ještě aby kupovali rok od roku stále víc proto, aby se celý systém nezhroutil. Je zřejmé, že potřebujeme systém nový, jehož cílem už nebude růst, ale uspokojování potřeb všech lidí na Zemi, při vzájemném respektu planetárních limitů. 

Potřebujeme znovu-vynalézt principy dobrého života tak, jak je v naší tradici popsal například Aristoteles. Je nutné, abychom začali znovu žít tam, kde většina lidí pouze bydlí, neboť dnes je normální za životem odjíždět jinam a doma pouze přespávat. Je nutné, aby se práce znovu stala zdrojem užitku pro toho, komu slouží, a zdrojem smyslu pro ty, kteří ji vykonávají. Je klíčové, aby lidé mohli znovu začít prací tvořit, ne ji pouze dělat. A protože jsme tvorové společenští, je nutné přestavět naše životy tak, abychom je mohli trávit obklopení blízkými, nikoliv cizími lidmi. 

My v PeopleCommu vydáváme a šíříme pouze takové knihy, které nám samotným otevřely oči, vysvětlují podstatu problémů doby a ukazují, jak se těmto problémům postavit. Najdete je ve čtyřech základních kategoriích: jak si vytvořit práci tak, aby byla užitečná, smysluplná a aby člověka uživila; jak podnikat tak, aby to druhým sloužilo a co nejméně škodilo; jak žít radostný život a jak připravit děti na nejisté 21. století. 

Pokud věříte v totéž co my, pomozte nám je šířit. Protože nejsou v běžné distribuci, velmi nám to pomůže. Děkujeme! 

Tomáš Hajzler 
Peoplecomm

P.S.: S jednotlivými aspekty krize se seznamte zde