Pedagogika utlačovaných

330 Kč 14 €
dočasne vyprodáno

Pedagogika utlačovaných

Základní kniha kritické pedagogiky

Pedagogika utlačovaných Paula Freireho rozvíjí teorii vzdělávání přizpůsobenou potřebám těch, kdo jsou v kapitalistické společnosti znevýhodnění a marginalizovaní. Kniha kombinuje pedagogickou a politickou filozofii, nabízí analýzu útlaku a teorii osvobození. Freire se domnívá, že tradiční vzdělávání slouží k udržení sociálního, politického a ekonomického statusu quo, ze kterého těží úzká skupina lidí u moci. K překonání útlaku, který je pro vykořisťovatelskou společnost endemický, je třeba přetvořit vzdělávání tak, aby inspirovalo a umožnilo utlačovaným bojovat za osvobození. Tento nový styl vzdělávání se zaměřuje na zvyšování kritického vědomí, dialog a spolupráci mezi vyučujícím a studujícím ve snaze dosáhnout větší humanizace všech. Podle Freireho je vzdělávání vždy politické a funguje buď k zachování stávajícího společenského řádu, nebo k jeho transformaci.
Teorie vzdělávání a revoluční akce, které nabízí Freire v Pedagogice utlačovaných, jsou určeny radikálnímu publiku, které se angažuje v boji za osvobození od útlaku. Freire se tomuto boji sám věnoval po léta, kdy vyučoval brazilské a chilské rolníky a dělníky. Jeho úsilí o vzdělávací a politické reformy vyústilo v krátké období věznění a následné patnáctileté vyhnanství z rodné Brazílie.
Pedagogika utlačovaných byla poprvé vydána v portugalštině v roce 1968, v následujících letech byla přeložena do mnoha světových jazyků a je třetí nejcitovanější knihou v oblasti sociálních věd. Pokud se zajímáte o tématiku dětství a výchovy, prohlédněte si určitě i tyto knihy: SummerhillRespektovat a být respektovánDůkaz, že sebeřízené vzdělávání funguje,  Jak děti získávají "akademické" dovednosti bez formálního vyučování, Odpojený muž, Summerhill, Dobrý život ve stínu konzumní společnosti nebo Rozšířená rodina

Koupit knihu

Online v ČR a SR

330 Kč

dočasne vyprodáno

Prolistujte si

Autor

Paulo Reglus Neves Freire

Paulo Reglus Neves Freire

Paulo Reglus Neves Freire (19. září 1921 – 2. května 1997) byl brazilský pedagog a filozof, obhájce tzv. kritické pedagogiky. Nejvíce je znám svou knihou Pedagogika utlačovaných (Pedagogia do Oprimido), která je považována za jeden ze základních textů kritického pedagogického hnutí.

Kde knihu koupit

Online v ČR a SR

330 Kč

dočasne vyprodáno

Originál: Pedagogia do Oprimido
Počet stran: 223 stran
Vazba: brožovaná
Rozměr: 11 × 18 cm
Hmotnost: 201 g
ISBN: 9788090824799
Rok vydání: 2022

Vaše názory