Ekonomie koblihy: Sedm způsobů ekonomického myšlení pro 21. století
Ekonomie koblihy: Sedm způsobů ekonomického myšlení pro 21. století
Manuál na to, jak přebudovat ekonomický systém z růstu na přežití
Toto je jedna z nejdůležitějších knih, které v roce 2020 vyšly v naší mateřštině.
Podle IPCC máme několik posledních let naději na odvrácení ekologické katastrofy. Podle amerických jaderných vědců nebylo lidstvo ještě nikdy v historii tak blízko jaderné katastrofě, strmě rostou globální nerovnosti (zde) a s rozmachem umělé inteligence se přibližuje nástup digitálních diktatur a světa bez práce. Zvyšuje se pocit nespravedlnosti, snižuje se důvěra, narůstají konflikty, společnost je rozdělená a demokracie churaví. Epidemie COVID-19 všechny tyto fenomény dokonale odhalila a mnohé i posílila.
Situace je vážná. Více: Krize společnosti
Tyto a další problémy, jimž lidstvo aktuálně čelí, jsou na prvním místě důsledkem neoliberálního ekonomického modelu, který se dnes stal globálním náboženstvím, kterému se podřizuje vše ostatní. Podmínkou jeho fungování je trvalý růst. Úspěšnost poměřuje přes HDP, které započítává vše, včetně destrukce života. Máme-li mít jako druh na této planetě nějakou budoucnost, je třeba ze všeho nejdřív postavit nový ekonomický systém, který se bude místo na ekonomický růst zaměřovat na uspokojování potřeb lidí a zároveň bude respektovat limity planety.
Kniha Ekonomie koblihy je na to fenomenálním manuálem, příručkou, kterou by si měl přečíst každý - o modelu detailněji zde: Doughnut Economics aneb Koblihová ekonomika. Knihu koupíte v cenově zvýhodněném balíčku s názvem Jiný systém (společně s Naše budoucnost je lokální, Kapitoly z dospělé ekonomie a Dobrý život ve stínu konzumní společnosti) Podívejte se též na balíček tří knih s tématem Alternativní ekonomiky od Nadi Johanisové a Kateřiny V. Wildové.