Mýtus normálnosti
Mýtus normálnosti
Trauma, nemoci a uzdravování v toxické kultuře
Poslední kniha Gabora Matého, kterou si můžete (v papírové formě) pořídit společně se všemi jeho ostatními knihami ve zvýhodněném balíčku s názvem Gabor Maté, případně v balíčku nazvaném Dekonstrukce konzumu s knihou Dobrý život ve stínu konzumní společnosti. K tématu vlivu a změny systému doporučujeme knihy v balíčku Nová ekonomika - Vše, co potřebujete vědět o novém ekonomickém systému.
Jak sám autor říká, kniha s tématem vlivu naší kultury na zdraví ho „volala“ mnoho let. Dlouho na ni ale nenacházel ani odvahu, ani dostatek sil. Až přišla pandemie covidu a s ní dostatek volného prostoru. Gabor Maté spojil síly se svým synem Danielem a výsledkem je opus magnum, který spojuje zdánlivě nespojitelné, nenechává kámen na kameni, otevírá oči a léčí. Autoři se v knize ptají, jak je možné, že v části světa, která se chlubí nevyspělejším zdravotnickým systémem, se zdraví populace trvale zhoršuje – viz například fakt, že skoro 70 % Američanů pobírá minimálně jeden lék na předpis a přes 50 % užívá dva i více léků nebo že v Kanadě trpí pětina populace vysokým tlakem, a v Evropě dokonce více než třetina. Autoři trpělivě a velmi srozumitelně spojují jednotlivé fenomény do překvapivých souvislostí, ukazují na pravé příčiny nemocí, z nichž mnohé západní medicína z nich zcela ignoruje a považuje je za nevyléčitelné (ALS, roztroušená skleróza, alergie, Crohnova choroba a další tzv. autoimunitní nemoci). Je to bez nadsázky jedna z těch knih, které nám mohou pomoct vymanit se z generačních traumat, zachraňují životy a patří k majákům, které v dnešní době tolik potřebujeme. K tématu léčení traumatu doporučujeme i oceňovanou knihu Tělo sčítá rány.
P.S.: Pro zájemce - přečtěte si "Předmluvu nakladatele" ke knize, v které vysvětlujeme, jak jsme se k vydávání knih Gabora Matého v češtině dostali a v čem všem nám už jeho práce změnila naše životy, případně jednu z mnoha recenzí.