Jak žít dobrý život

289 Kč 11 €

Jak žít dobrý život

Unikátní kniha o podstatě skutečné radosti (ne radovánek)

Jedním ze zásadních problémů naší společnosti je to, že jsme si spletli radost s radovánkami (respektive - byli jsme cíleně popleteni). Přitom se jedná o dva zcela rozdílné stavy. Liší se od sebe tak jako hlad od chuti či potřeby od tužeb. Zatímco radost je dlouhodobě kultivovaný pocit plynoucí z tvořivé činnosti, mezilidské blízkosti a celkové harmonie, radovánky jsou krátkodobý dopaminový rajc. Erich Fromm mluví o radovánkách jako o snaze dosáhnout vrcholu: „Ale jakého vrcholu?“ ptá se Fromm. „Možná vrcholu vzrušení, uspokojení, transu nebo orgasmu, do kterého jsme hnáni vášněmi. Ty jsou sice lidské, ale patologické, pokud nevedou ke skutečně přiměřenému řešení lidské situace. Takové vášně nevedou k vyššímu lidskému růstu a posílení, ale naopak k lidskému zmrzačení. Uspokojení každé z nových tužeb vytváří různé stupně vzrušení. Ale nevede k radosti. Ve skutečnosti nedostatek radosti vede nutně k hledání nových a stále vzrušivějších slastí. Slast a uchvácení vedou ke smutku poté, co bylo dosaženo takzvaného vrcholu; neboť došlo k prožitku uchvácení, ale nádoba se nezvětšila. Vnitřní síly se nezvětšily. Člověk se pokusil prolomit nudu a netvořivou činnost, na chvíli sjednotil všechny své energie – kromě rozumu a lásky. Pokusil se být nadčlověkem, aniž zůstal člověkem. Zdá se mu, že dosáhl okamžiku triumfu, ale po triumfu následuje hluboký smutek – protože se v člověku nic nezměnilo". Vedle toho radost popisuje takto: „Není to vrcholový prožitek, který kulminuje a náhle končí. Je to spíše něco jako rovina, citový stav, který provází tvůrčí výraz bytostných lidských schopností. Radost není extatickým vzplanutím okamžiku. Radost je žár doprovázející bytí.“ Více viz: Radost vs. radovánky. Splést si radovánky s radostí je recept na neštěstí. Proto je toto kniha mimořádně důležitá a aktuální.
Ke knize doporučujeme naší novinku  Dobrý život ve stínu konzumní společnosti, které se tématu věnuje mnohonásobně komplexněji. K tématu radosti ze života se podívejte i na Slámu v botách, Třináct tisíc dní, Krása jednoduchosti.
Pro rozvoj všímavosti a vděčnosti doporučujeme Jeden odstavec denně

Koupit knihu

Online v ČR a SR

289 Kč

Obsah

Prolistujte si

Autor

William B. Irvine

William B. Irvine

Profesor filosofie na americké Wright State University, jehož velkou vášní je studium antické stoické filozofie. Autor zatím celkem sedmi knih, z nichž "Jak žít dobrý život" patří k těm nejvěhlasnějším. žije v Daytonu, stát Ohio. Více o něm na jeho stránkách.

Kde knihu koupit

Online v ČR a SR

289 Kč

Praktické info

Název v originálu: A Guide to the Good Life: The Ancient Art of Stoic Joy
Překlad: 
Martina Vitmanová, Alena Novotná
Počet stran: 224 stran
Vazba: brožovaná
Rozměr: 143 x 215 mm
Hmotnost: 392 g
ISBN: 978-80-87672-78-5
Rok 1. vydání (CZ): 2020
Rok 1. vydání (Intl): 2008, Oxford University Press

Vaše názory