Šesté vymírání

345 Kč 14 €

Šesté vymírání

Průvodce po nejrychlejším hynutí druhů od vymizení dinosaurů před 65 milióny lety

Kniha, která získala Pulitzerovu cenu v oblasti literatury faktu za rok 2015 pojednává o prvním elementu (zde) ekologické krize, které jako lidstvo čelíme. Většina lidstva dnes žije ve městech, a tak nemáme ponětí o tom, že druhy dnes vymírají 1000 – 10000 krát rychleji, než je jejich přirozený poměr (zde). Toto vymírání se nastartovalo před deseti tisíci lety s přechodem k zemědělství, ale nyní se rok do roku zrychluje. Za posledních 27 let vymřelo například až 82% hmyzu. Za čtyřicet let jsme ztratili celkově polovinu druhů. Mezi vědci se vžil termín “ekologický armagedon”.
Kniha tento fenomén mapuje a jak píše Marek Orko Vácha v předmluvě k českému vydání: "Třináct kapitol, třináct příběhů a všechny se špatným koncem." Kniha ale není jen depresívním čtením. Mezi řádky je i naděje. Situace je každopádně vážná, protože jeden druh na druhém evolučně závisí. Tato kniha je momentálně tím nejsrozumitelnějším popisem toho, čím procházíme. Více než doporučujeme.
Knihu najdete v balíčku s 
názvem Změna klimatu společně s knihami Neobyvatelná země a  Klima - Nový příběh
Pokud jste nečetli, k tématu doporučujeme knihu Dobrý život ve stínu konzumní společnosti, která je podobného ladění.

Koupit knihu

Online v ČR a SR

345 Kč

Proč si přečíst

Americká autorka Elizabeth Kolbertová se rozhodla zasadit až detektivně pojatý příběh šestého vymírání, které probíhá přímo před našima očima, do kontextu katastrofických změn, jimiž procházela naše planeta ve vzdálené minulosti a které byly tak bolestné, že prudce snížily diverzitu života. Spletitou a fascinující historii jejich objevování objasňuje na pozadí sporů velkých přírodovědců, kteří položili základy vědních oborů, z nichž vycházela evoluční teorie. Neméně důležitou roli zde však mají i nejnovější vědecké poznatky z astronomie, geologie, biologie a genetiky.

V knize se dozvíte

Na osudech řady živočišných druhů – od dinosaurů a amonitů přes megafaunu z poslední doby ledové až po druhy vymřelé zcela nedávno – sleduje obecné vzorce masových vymírání i to, v čem se navzájem odlišují a co je specifikem dnešního ohrožení biodiverzity. Převážná část knihy však popisuje, k čemu dochází v přítomnosti – ve zbytcích amazonského deštného pralesa, na rychle se oteplujících svazích And, na vnějších okrajích Velkého bariérového útesu i v bezprostředním okolí každého z nás. Čtenář nutně dospívá k přesvědčení, že romantická představa člověka, který v minulosti žil v souladu s přírodou, je mýtem. Homo sapiens byl díky svým charakteristikám, jimiž se z ostatní přírody vyděluje, bytostným ohrožením pro jiné druhy – stejně neodvratným jako srážka asteroidu se Zemí – už od svého vzniku, jak dokládá například jeho interakce s neandrtálci nebo vyhubení tzv. megafauny.

Prolistujte si

Autor

Elizabeth Kolbertová

Elizabeth Kolbertová

Elizabeth Kolbertová je kmenovou přispěvatelkou časopisu New Yorker. Je autorkou knihy Field Notes from a Catastrophe: Man, Nature, and Climate Change (Poznámky o dojmech z katastrofy: Člověk, příroda a klimatická změna). S manželem a dětmi žije ve Williamstownu v Massachusetts. Více na osobních stránkách (zde) nebo na Wikipedii.

Kde knihu koupit

Online v ČR a SR

345 Kč

Počet stran: 304
Vazba: vázaná
Rozměr: 14×20,8 cm
Hmotnost: g
ISBN: 978-80-7364-052-1
Rok vydání: 2018 (1. vydání)
Překlad: Jiří Ogrocký

Vaše názory