Roboti nastupují

349 Kč 14 €

Roboti nastupují

Povinná četba pro kohokoli, kdo se zabývá budoucností práce

Vedle Druhého věku strojů je toto momentálně snad nejlepší kniha na témata technologické budoucnosti práce přeložená dnes už do bezmála třiceti světových jazyků. Zprávy o rozmachu umělé inteligence mají už i ve středněproudých médiích své pevné místo a to, že roboti už dnes operují, implantují zuby, tlumočí, pečují o lidi nebo se s nimi milují, už málokoho překvapí.
Česká republika jako typická periferie/kolonie s vysokou mírou rutinní, manuální, subdodávkové práce, patří mezi nejohroženější státy světa (o tom víc v knize Jak jsme se stali kolonií). Kniha Martina Forda by se tak měla stát povinnou četbou pro všechny naše zákonodárce, podnikatele, ředitele škol, učitele i rodiče. Podle všeho jsou roboti "za branou" a být připravený se jeví jako lepší strategie než být nakonec překvapený.
K tématu doporučujeme knihu Na čem dnes záleží, Zodpovědná firma a Budoucnost organizací.

Koupit knihu

Online v ČR a SR

349 Kč

Proč si přečíst

  1. Jestliže panuje obecná shoda, že v dohledné době mohou stroje nahradit jakoukoliv lidskou práci, která je do určité míry rutinní – ať už jde o práci v továrnách, zdravotnictví nebo například v potravinářství – Martin Ford varuje, že hrozby, kterým do budoucna čelíme, jsou daleko větší.
  2. Nejenže ukazuje, že tradiční recepty na negativní dopady techno­logických změn, jako je rekvalifikace a vyšší vzdělání, už nebudou fungovat, ale především vyvrací představu, že nástup robotů a automatizace práce postihne pouze ty nejhůře place­ná místa.
  3. Na základě podrobného výzkumu a sbě­ru dat zejména ve Spojených státech a Velké Británii dokazuje, že technologie šlapou na paty i vzdělané elitě. Roboti jsou totiž čím dál chytřejší, dokážou pracovat se stále sofistikovanějšími algoritmy a především se dokážou sami učit.
  4. Ať už jde o právníky, technické exper­ty, finanční odborníky, ale i učitele, překladatele nebo novináře a paradoxně i počítačové programátory a datové analytiky, skoro nikdo si už nemůže být jistý budoucností.

V knize se dozvíte

  • Ford zkoumá dopady automatizace na lidskou společnost. Roboti v práci totiž nepotřebují plat, odpočinek, bydlení, soukromí ani spánek. Nemusí jíst, protože nemají hlad. Nemají city, touhy ani sexuální potřeby. Nemají lidské slabosti a jsou samozřejmě výkonnější. Nás lidí bude zkrátka zapotřebí stále méně.
  • To nás staví před nová dilemata a výzvy: Jak se vypořádáme s tím, že spousta pracovních míst časem jednoduše zanikne? Vytvoří to ve společnosti nové a nepřekonatelné nerovnosti? Nebo vzniknou pra­cov­ní místa úplně nová? Anebo je spíše řešením, jak navrhuje Martin Ford, zavede­ní ne­podmí­něného základ­ního příjmu – důstojné částky vyplácené bez rozdílu všem občanům?
  • Vzhledem k tomu, že Česká republika patří k zemím, které jsou v příštích letech také ohrožené automatizací, je toto téma mimořádně aktuální.
  • Ocitáme se na křižovatce, kde se rozhoduje o naší budoucnosti. Je proto nejvyšší čas zahájit diskusi na toto téma – a Fordova kniha je k tomu přímo ideální příležitostí.
  • Lze ji doporučit každému, komu není lhostejná jeho vlastní budoucnost ani budoucnost naší společnosti. Roboti skutečně nastupují a na nás je, abychom rozhodli, zda široké společenské vrstvy čeká blahobyt, nebo pohroma.

Prolistujte si

Autor

Martin Ford

Martin Ford

Martin Ford vystudoval počítačové inženýrství na Univerzitě v Michiganu. Je zakladatelem společnosti sídlící v Sillicon Valley, která se zaměřuje na vývoj softwarových systémů. Je také autorem desítek statí a článků, které vycházejí ve Forbes, Atlantic, Fortune, Washington Post, Project Syndicate, The Huffington Post a The Fiscal Time, a dvou knih: The Lights in the Tunnel – Automation, Accelerating Technology and the Economy of the Future (Světla v tunelu – automatizace, bouřlivý rozvoj techniky a ekonomika budoucnosti, 2009) a Roboti nastupují (2015), jež v roce 2016 získala od Financial Times ocenění „Businnes Book of the Year 2015“.

Kde knihu koupit

Online v ČR a SR

349 Kč

Název v originále: Rise of the Robots. Technology and the Threat of Jobless Future
Počet stran: 384 stran
Vazba: vázaná
Rozměr: 14,4 × 21,8 cm
Hmotnost: g
ISBN: 978-80-87950-46-3
Rok vydání: 2017 (1. vydání)

Odkazy

Vaše názory