Propast
Propast
Skutečný příběh rozdělení světa na bohatý sever a chudý jih
Tuto knihu sme společně s titulem Kdo vládne světu - příběh skutečného rozložení mocenských struktur v moderním světě od prof. Noama Chomského zařadili do zvýhodněného balíčku s názvem Obnažený západ.
Příběh, který nám má zůstat utajený, ale bez kterého ale není možné pochopit fungování moderního světa. Díky mnoha whistle-blowerům a demokratickým procesům postupného odtajňování tajných informací se tak můžeme nyní i u nás dozvědět skutečný příběh rozdělení světa na bohatý a chudý.
Většina z nás bere toto uspořádání jako fakt, nad nímž netřeba nijak zvlášť spekulovat. A pokud ano, v příčinách máme jasno. V chudých zemích Jihu je vedro, lidé jsou tam líní, méně vzdělaní nebo dokonce negramotní. Je to prostě část světa, která je zaostalá, ve vývoji daleko za tak zvaným vyspělým světem.
O to víc fascinující je příběh, který se Jason Hickel rozhodl vyprávět. Dočteme se zde, že před 500 lety se svět nedělil na bohatý a chudý, ba dokonce že Evropa byl zchudlý, zaostalý kontinent. Pak ale evropské elity obsadili a zotročili de facto celý zbytek planety. Tak byly postaveny základy světa, jak ho dnes známe, kdy pouze někdo má právo mít práva.
Od roku 1947 pak PR západních vlád začalo šířit ideologii "pomoci chudým zemím". Ve skutečnosti se jedná o re-KLAM-u čili cílenou propagandu. Cílem je zakrýt skutečnost: Na každý dolar rozvojové „pomoci“ je dnes ze zemí Jihu na Sever odváděno v průměru 26 dolarů a propast mezi bohatým a chudým světem se tak dále prohlubuje.
A proč na tom záleží? Protože čím vyšší nerovnosti, tím nižší kvalita života v základních parametrech. Čím hlubší propast mezi chudými a bohatými, tím vyšší pocity nespravedlnosti a bezmoci, které jsou následně živnou půdou pro extrémismus, terorismus, masovou migraci a války. Ve světě, kde jeden zneužívá druhého, není mír udržitelný. A to se týká každého z nás.
Zde si přečtěte předmluvu k českému vydání, kde vysvětlujeme, proč jsme tuto knihu museli vydat: Propast - unikátní kniha o tom, jak se stalo to, že svět se dělí na bohatý sever a chudý jih.
Podobně objevná je kniha Etnické čištění Palestiny, která se věnuje stejnému tématu jen se zaměřením na Izrael/Palestinu. K tématu fungování "matrixu" doporučujeme další knihy s touto tematikou jako Dobrý život ve stínu konzumní společnosti, Mýtus normálnosti, Budoucnost je nerůst nebo Posvátnou ekonomii. Tématu rozrývání systémových lží se věnuje kniha Továrna na lži.