Propast

450 Kč 17 €
připravujeme

Propast

Skutečný příběh rozdělení světa na bohatý sever a chudý jih

Kniha bude začátkem října 2023. Kdo chcete informaci o tom, až bude k prodeji, nechte na sebe kontakt zde
Svět se dnes dělí na bohatý (Sever) a chudý (Jih). Většina z nás to bere jako fakt, nad nímž netřeba nijak zvlášť spekulovat. A pokud ano, v příčinách máme jasno. V chudých zemích Jihu je vedro, lidé jsou tam líní, méně vzdělaní nebo negramotní. Je to prostě část světa, která je zaostalá, ve vývoji daleko za námi, tedy za tak zvaným vyspělým světem.  
O to víc fascinující je příběh, který se Jason Hickel rozhodl v této knize vyprávět. Dočteme se zde, že před 500 lety se svět nedělil na bohatý a chudý, ba dokonce že zaostalá byla Evropa. Pak ale Evropané vyrazili, aby si obsadili a zotročili zbytek planety. Tak byly postaveny základy světa, který se dnes dělí na „vyspělý“ bohatý a „zaostalý“ chudý.
Od roku 1947 PR západních vlád a nadnárodních institucí vnucuje světu myšlenku o nutnosti podporovat chudé země v jejich rozvoji. Od té doby bohaté země chudým „pomáhají“. Jak zjistíte, je to jen re-klam-a. Ve skutečnosti je dnes na každý dolar rozvojové „pomoci“ odváděno ze zemí Jihu na Sever 25 dolarů a propast mezi bohatým a chudým světem se tak dále prohlubuje. Naprosto strhující je historie pučů a tajných vojenských operací západních vlád prováděných v zemích globálního Jihu. Velká část této ponuré historie je dnes již odtajněná. Běžný člověk se tak dnes může dozvědět, že kolonizace nikdy neskončila, pouze se transformovala do mnohem rafinovanějších forem a pokračuje dál. 
A proč na tom záleží? Protože pocity nespravedlnosti a bezmoci, které tato rozšiřující se propast vyvolává, jsou živnou půdou pro extrémismus, masovou migraci a války. Ve světě, kde jeden zneužívá druhého, není mír udržitelný. A to se týká každého z nás. V PeopleCommu jsme cítili povinnost seznámit s touto knihou i české čtenáře.

Koupit knihu

Online v ČR a SR

450 Kč

připravujeme

Osobně

 

Proč si přečíst

  • Je to jedna z knih, která vám pomůže zorientovat se v komplexitě dnešního světa a nalézt vlastní cestu.
  • Příběh, který dělí svět na bohatý Sever a chudý Jih, stojí na lžích, jejichž cílem je udržet nás v nevědomí. Pochopení toho, jak se věci skutečně mají, je doslova život-měnící. 
  • Pochopíte lépe, jak funguje státní PR/propaganda, jak moc se liší od skutečnosti a jak západní vlády prosazují svoji moc. 
  • Pochopíte skutečnou podstatu a fungování tzv. rozvojové pomoci.
  • Autor má několik neobyčejných darů. Mimo jiné dokáže uvést zdánlivě nespojitelné do nových, fascinujících souvislostí. Jako ekonomický antropolog umí vysvětlit podstatu fungování ekonomických systémů a lidské společnosti jako celku, a to výjimečně srozumitelným, poutavým a věcným stylem.

V knize se dozvíte

  • Kolik demokraticky zvolených, národních hrdinů nechaly zpravodajské služby západních vlád v zemích globálního Jihu jenom od druhé světové války zabít.
  • Do jaké míry je státní politika (USA, Francie, Británie…) podřízena nikoliv zájmům svých občanů, nýbrž zájmům (nad)národních korporací.
  • Kolik problémů dnešního světa má přímé kořeny v kolonialismu. Jako příklad lze uvést dlouhodobé potlačování lidských práv v Íránu, dočtete se, že počátkem 50. let se v Teheránu žilo podobně jako v Paříži.
  • Dozvíte se o tzv. třetí cestě, vedle kapitalismu a komunismu, známé pod názvem developmentalismus, o hnutí nezúčastněných a o jedné obří historické naději na spravedlivější, udržitelnější svět. Tento kus historie může být velkou inspirací pro dnešní dobu beznaděje. 
  • Kniha obsahuje velké množství odkazů. Pokud vás téma zaujme, můžete se po nich vydat dál do větší hloubky i šířky.

Autor

Jason Hickel

Jason Hickel

Je britsko-americkým ekonomickým antropologem, narodil se v roce 1982 ve Svazijsku. Ve svém výzkumu se zaměřuje na ekologickou a politickou ekonomii, imperialismus a sociální nerovnosti. Působí na Univerzitě v Barceloně, na London School of Economics a je členem Královské společnosti umění, řemesel a obchodu (RSA). Je autorem několika knih, z nichž zejména Propast a potom Méně je více se staly světovými bestsellery. Je pravidelným přispěvatelem do Guardianu, Jacobinu, AlJazeery, Foreign Policy, Current Affairs a dalších listů. Více na www.jasonhickel.org

Kde knihu koupit

Online v ČR a SR

450 Kč

připravujeme

Osobně

Název v originále: The Divide: A Brief Guide to Global Inequality and its Solutions
Překladatel:
Viktor Jurek 
Počet stran:  stran
Vazba: šitá, ekologická
Rozměr: 23,5 x 17 cm
Hmotnost:  g
ISBN:978-80-87917-87-9, ePUB: 978-80-87917-88-6, MOBI: 978-80-87917-89-3
Rok vydání: červen 2023

Odkazy:


Vaše názory