Propast

389 Kč 16 €
E-book 330 Kč 14 €

Propast

Skutečný příběh rozdělení světa na bohatý sever a chudý jih

Příběh, který nám měl zůstat utajený, ale bez kterého ale není možné pochopit fungování moderního světa. Díky mnoha whisteblowerům a též demokratickým procesům postupného odtajňování tajných informací se tak můžeme nyní i u nás dozvědět skutečný příběh rozdělení světa na bohatý a chudý. 
Většina z nás bere toto uspořádání jako fakt, nad nímž netřeba nijak zvlášť spekulovat. A pokud ano, v příčinách máme jasno. V chudých zemích Jihu je vedro, lidé jsou tam líní, méně vzdělaní nebo dokonce negramotní. Je to prostě část světa, která je zaostalá, ve vývoji daleko za námi, za tak zvaným vyspělým světem.  
O to víc fascinující je příběh, který se Jason Hickel rozhodl v této knize vyprávět. Dočteme se zde, že před 500 lety se svět nedělil na bohatý a chudý, ba dokonce že zaostalá byla Evropa. Pak ale Evropané vyrazili, aby si obsadili a zotročili si zbytek planety. Tak byly postaveny základy světa, jak ho dnes známe.
Od roku 1947 PR západních vlád a nadnárodních institucí šíří ideologii nutnosti podporovat chudé země v jejich rozvoji. Od té doby bohaté země chudým „pomáhají“. Jenomže jak zjistíte, je to bohužel re-klam-a. Ve skutečnosti je dnes na každý dolar rozvojové „pomoci“ ze zemí Jihu na Sever odváděno 26 dolarů a propast mezi bohatým a chudým světem se tak dále prohlubuje. 
A proč na tom záleží? Protože čím vyšší nerovnosti, tím nižší kvalita života v základních parametrech. Čím hlubší propast mezi chudými a bohatými, tím vyšší pocity nespravedlnosti a bezmoci, které jsou následně živnou půdou pro extrémismus, masovou migraci a války. Ve světě, kde jeden zneužívá druhého, není mír udržitelný. A to se týká každého z nás. 
V PeopleCommu jsme cítili povinnost seznámit s touto knihou i české čtenáře. Zde si přečtěte předmluvu k českému vydání, kde vysvětlujeme, proč jsme tuto knihu museli vydat: Propast - unikátní kniha o tom, jak se stalo to, že svět se dělí na bohatý sever a chudý jih
Tuto knihu společně jsme společně s titulem Kdo vládne světu - příběh skutečného rozložení mocenských struktur v moderním světě od prof. Noama Chomského zařadili do zvýhodněného balíčku s názvem Obnažený západ
K tématu fungování "matrixu" doporučujeme další knihy s touto tematikou jako Dobrý život ve stínu konzumní společnosti, Mýtus normálnosti, Budoucnost je nerůst nebo Posvátnou ekonomii. Tématu rozrývání systémových lží se věnuje kniha Továrna na lži

Koupit knihu

Online v ČR a SR

389 Kč

E-book

330 Kč


Osobně

 

Proč si přečíst

  • Je to jedna z důležitých knih, která vám pomůže zorientovat se v komplexitě dnešního světa a nalézt vlastní cestu.
  • Příběh, který dělí svět na bohatý Sever a chudý Jih, stojí na lžích, jejichž cílem je udržet nás v nevědomí. Pochopení toho, jak se věci skutečně mají, je doslova život-měnící. 
  • Pochopíte lépe, jak funguje státní PR/propaganda, jak moc se liší od skutečnosti a jak západní vlády prosazují svoji moc. 
  • Pochopíte skutečnou podstatu a fungování tzv. rozvojové pomoci.
  • Autor má několik neobyčejných darů. Mimo jiné dokáže uvést zdánlivě nespojitelné do nových, fascinujících souvislostí. Jako ekonomický antropolog umí vysvětlit podstatu fungování ekonomických systémů a lidské společnosti jako celku, a to výjimečně srozumitelným, poutavým a věcným stylem.
  • A proč by nás měl nárůst nerovností znepokojovat? Protože, čím jsou vyšší nerovnosti jsou, tím horší je kvalita života v následujících dvanácti parametrech:
     
    1. fyzické zdraví 
    2. psychické zdraví 
    3. drogová závislost  
    4. úroveň vzdělání  
    5. míra odsouzených  
    6. obezita  
    7. společenská mobilita  
    8. důvěra  
    9. komunitní život 
    10. násilí 
    11. těhotenství náctiletých 
    12. blahobyt dětí (zdroj)

V knize se dozvíte

  • Kolik demokraticky zvolených, národních hrdinů nechaly zpravodajské služby západních vlád v zemích globálního Jihu jenom od druhé světové války zabít.
  • Do jaké míry je státní politika (USA, Francie, Británie…) podřízena nikoliv zájmům svých občanů, nýbrž zájmům (nad)národních korporací.
  • Kolik problémů dnešního světa má přímé kořeny v kolonialismu. Jako příklad lze uvést dlouhodobé potlačování lidských práv v Íránu, dočtete se, že počátkem 50. let se v Teheránu žilo podobně jako v Paříži.
  • Dozvíte se o tzv. třetí cestě, vedle kapitalismu a komunismu, známé pod názvem developmentalismus, o hnutí nezúčastněných a o jedné obří historické naději na spravedlivější, udržitelnější svět. Tento kus historie může být velkou inspirací pro dnešní dobu beznaděje. 
  • Kniha obsahuje velké množství odkazů. Pokud vás téma zaujme, můžete se po nich vydat dál do větší hloubky i šířky.

Obsah

Prolistujte si

Autor

Jason Hickel

Jason Hickel

Je britsko-americkým ekonomickým antropologem, narodil se v roce 1982 ve Svazijsku. Ve svém výzkumu se zaměřuje na ekologickou a politickou ekonomii, imperialismus a sociální nerovnosti. Působí na Univerzitě v Barceloně, na London School of Economics a je členem Královské společnosti umění, řemesel a obchodu (RSA). Je autorem několika knih, z nichž zejména Propast a potom Méně je více se staly světovými bestsellery. Je pravidelným přispěvatelem do Guardianu, Jacobinu, AlJazeery, Foreign Policy, Current Affairs a dalších listů. Více na www.jasonhickel.org

Kde knihu koupit

Online v ČR a SR

389 Kč

E-book

330 Kč


Osobně

Název v originále: The Divide: A Brief Guide to Global Inequality and its Solutions
Překladatel:
Viktor Jurek 
Odborná spolupráce: 
Eva Fraňková, Nerůst
Počet stran: 239 stran
Vazba: šitá, ekologická
Rozměr: 23,5 x 17 cm
Hmotnost: 410 g
ISBN: 978-80-87917-87-9, ePUB: 978-80-87917-88-6, MOBI: 978-80-87917-89-3
Rok vydání: říjen 2023

Odkazy:

Jason Hickel
Propast - unikátní kniha o tom, jak se stalo to, že svět se dělí na bohatý sever a chudý jih

    Vaše názory