Hrdinové kapitalistické práce
Hrdinové kapitalistické práce
Dechberoucí exkurze do světa nejhůře placené práce v Česku
Kniha investigativní novinářky Saši Uhlové sestává v první řadě z reportáží, které napsala a postupně vydávala v rámci speciálního projektu magazínu A2larm. Autorka si v rámci projektu změnila jméno a upravila fyzickou podobu, přeorganizovala svůj rodinný život a věnovala půl roku života zkoumání podmínek, v nichž pracují lidé na nekvalifikovaných a nízko placených pozicích – od prádelny přes drůbežárnu, kasu v supermarketu, výrobnu žiletek až po třídírnu odpadu. Součástí knihy jsou i osobní deníky a zápisky, v nichž zachycuje pocity, vjemy a reflexe, které se do reportáží nevešly. Jednotlivé reportáže jsou proloženy texty, které mají laickému čtenáři přiblížit legislativní i organizační okolnosti zaměstnávání lidí ze sociálně slabých vrstev.
Celý projekt je propojen s dokumentárním filmem Hranice práce Apoleny Rychlíkové.
Ojedinělý grafický návrh knihy je dílem Barbory Klimszové. Dvoubarevný tisk na žlutém papíře s neoříznutou delší stranou připomíná noviny a na zadní straně přebalu, který se po rozložení stává plakátem, se skrývá překvapení. Pokud vás kniha zaujme, podívejte se určitě i na knihy Kateřiny Varhaník Wildové zde.
P.S.: Pokud chcete téma práce lépe pochopit, pořiďte si knihu v cenově zvýhodněném balíčku s názvem Souvislosti práce. V tomto balíčku se můžete s tématem seznámit ze tří úhlů. Začněte Hledáním ztraceného smyslu, což jsou vybrané texty u nás nepřístupného filozofa Karla Marxe. Pak si dejte Hrdiny kapitalistické práce. To je kniha, která vzešla z investigativního projektu Saši Uhlové mezi nejhůře placenými povoláními v Česku. A skončete knihou Ve svém živlu, která se zaměřuje na to, jak najít v životě svůj důlek, tedy to správné, čím se život.