Dobrý život
Dobrý život
Aristotelovský dobrý život. Je v dnešní konzumní společnosti možný?
Tuto knihu je možné si pořídit v mimořádně cenově zvýhodněném balíčku s titulem Třináct tisíc dní, který se věnuje stejnému tématu. Formou 146 krátkých, čtivých příběhů z několika desítek kultur světa přináší praktické pohledy na tématiku dobrého života.
A o čem je Dobrý život ve stínu konzumní společnosti? O tom, jak žít, abychom byli šťastní, druhým užiteční a zároveň respektovali limity planety. To je něco, co v naší kultuře víme přinejmenším už od Aristotela. Dnes žijeme v nejbohatší civilizaci, která kdy na této planetě existovala, a přesto čelíme mnohočetným krizím, od klimatické přes hrozby spojené s narůstajícími nerovnostmi, nástupem umělé inteligence, přes extrémismus, války až po kolabující demokracii. Je dobrý život, jak ho definoval Aristoteles, Buddha a další velcí myslitelé, dnes vůbec možný?
Odpověď na tuto otázku je tím hlavním, o co se tato kniha pokouší.
Pro někoho může být překvapením, že na to, zda prožijeme radostný a plný život, má daleko větší vliv naše okolí než vlastní rozhodování. Větší část knihy se tudíž věnuje zkoumání pěti nejdůležitějších ekosystémů, v nichž trávíme naše životy: rodiny, školy, firmy, společnosti a planety. Každý společenský systém má svůj zidealizovaný obraz i svůj stín, který bývá běžnému člověku leckdy skryt.
Kniha proto odkrývá podstatu i stíny těchto prostředí a pomáhá čtenáři získat ucelenější pohled na realitu, v níž žijeme. I přes stíny však prosvítá naděje: v každé kapitole je vždy i nástin alternativ, které směřují k dobrému životu.
Kniha vznikala dlouhých pět let - viz Pětiletý maraton je u konce. Napsat tu knihu byla povinnost.
Přepracované, druhé vydání má 632 stran a 1384 poznámek pod čarou. V čem se liší od prvního si přečtěte níže v záložce "Praktické info". Přestože obsahových změn je velká řada, oproti prvnímu vydání se změnila především struktura. Není tedy nutné, aby čtenáři, kteří četli první vydání, četli i druhé.
Kromě balíčku Tomáš Hajzler je kniha v dispozici i ve třechdalších cenově zvýhodněných balíčcích: Jiný systém, Podnikání budoucnosti a Dekonstrukce konzumu.
E-verze knihy je prozatím první vydání (vysázet druhé nám chvíli potrvá). Od Tomáše Hajzlera, doporučujeme, kromě Třináct tisíc dní, ještě Jeden odstavec denně a Peníze, nebo život? (ebook). Pro pochopení kontextu doporučujeme i Budoucnost organizací mapující evoluci toho, jak se člověk organizuje s druhými do skupin a pak knihy z Neklidu: Dějiny světa a Imperiální způsob života a Na obranu nerůstu.