Dobrý život

589 Kč 23 €
dočasne vyprodáno
E-book 471 Kč 18 €

Dobrý život

Aristotelovský dobrý život. Je v dnešní konzumní společnosti možný?

První vydání je rozebrané - druhé, přepracované vydání bude do konce roku 2022. 
Kdo chcete zprávu, hned co bude kniha k dispozici, nechte na sebe e-mail zde. My vám napíšeme hned, co bude kniha k objednání. Zatím si přečtěte mojí předchozí knihu Třináct tisíc dní.

Jak žít, abychom byli šťastní, druhým užiteční a zároveň respektovali přírodu – to víme v naší kultuře přinejmenším už od Aristotela. Dnes žijeme v nejbohatší civilizaci, která kdy na této planetě existovala, a přesto čelíme mnohočetným krizím, od klimatické přes hrozby spojené s narůstajícími nerovnostmi, nástupem umělé inteligence, přes extrémismus až po kolabující demokracii. Je dobrý život, jak ho definoval právě Aristoteles, dnes vůbec možný? Odpověď na tuto otázku se pokouší hledat tato kniha. Pro někoho může být překvapením, že na to, zda prožijeme radostný a plný život, má daleko větší vliv naše okolí než vlastní rozhodování. Větší část knihy se tudíž věnuje zkoumání pěti nejdůležitějších ekosystémů, v nichž trávíme své životy: rodiny, školy, firmy, společnosti a planety. Každý společenský systém má svůj zidealizovaný obraz i svůj stín, který bývá běžnému člověku leckdy skryt. Kniha proto odkrývá podstatu i stíny těchto prostředí a pomáhá čtenáři získat ucelenější pohled na realitu, v níž žijeme. I přes stíny však prosvítá naděje: v každé kapitole je vždy i nástin alternativ, které směřují k dobrému životu. Druhé vydání má 632 stran a 1384 poznámek pod čarou a vznikala dlouhých pět let. Ke knize si přečtěte článek: Pětiletý maraton je u konce. Napsat tu knihu byla povinnost - to je takový její "příbalový leták".

Koupit knihu

Online v ČR a SR

589 Kč

dočasne vyprodáno

E-book

471 Kč


Osobně

 

Proč si přečíst

 • Jedná se o naši nejucelenější knihu s tématem kvality života v dnešním světě
  Nahlédnete tu pod pokličku základních opěrných bodů našeho světa - nukleární rodiny, státní školy, nadnárodní korporace, růstového kapitalismu, ekologické krize a získáte v koncentrované podobě řadu důležitých souvislostí. 
 • Dozvíte se, co je to dobrý život a jak ho žít (nápověda: je to dost jinak, než je nám předstíráno).
 • Protože podle reakcí je to kniha, která má potenciál zažehnout revoluci nebo alespoň přispět k uspíšení evoluce. 
 • Podle ohlasů je to velmi srozumitelně psaný manuál na to, jak řešit problémy jako jsou rozdělená společnost a klimatická krize. 

V knize se dozvíte

 • Co je to dobrý život neboli skutečné hluboké štěstí, jaký je rozdíl mezi radostí a radovánkami?
 • Jakých deset mýtů, které nám předala naše kultura, utváří náš dnešní pohled na svět?
 • Dnešní rodina jako místo, kde se učíme žít - až příliš často osamělá matka na rodičovské samotce čeká na otce, který přijíždí domů pouze přespat. Co s tím? 
 • Dnešní škola jako místo, kde se učíme pracovat - stále přípravka poslušných továrních dělníků. Odkud škola vzešla, jak funguje a jak ji transformovat, aby byla školou života, přípravkou na 21.století?
 • Dnešní firma - základní stavební systém našeho ekonomického systému, tj. i našich životů. Kde se vzala, jak (opravdu) funguje, v čem všem ovlivňuje naše životy, proč a v čem všem se musí změnit?
 • Náš společenský systém, který je tím, čím je operační systém pro počítače: Určuje možnosti fungování jednotlivých aplikací/občanů. Deset hrozeb, kterých aktuálně čelíme. Jak se jim postavit?
 • Planeta jako bezedná lednice a bezedný odpadkový koš. Sedm elementů ekologické krize. Co je třeba udělat, abychom zvrátili nebezpečí, která nám hrozí.
 • Více viz "Pětiletý maraton je u konce. Napsat tu knihu byla povinnost."

Obsah

Prolistujte si

Autor

Tomáš Hajzler

Tomáš Hajzler

Profesně se věnuje tématu práce a budoucnosti podnikání. Do Česka přinesl hnutí Svoboda v práci, koncepci svobodné firmy, a spoluzaložil společenství organizací Slušná firma a PeopleComm, které vede s vizí nejekologičtějšího evropského nakladatelství, to vše s cílem přispět ke změně způsobu, jakým se v Česku a na Slovensku podniká a pracuje. V pražských Modřanech spoluzaložil skupinu „KPZ“ (komunitou podporované zemědělství) a v Praze pak stál u zrodu prvního českého spolkového potravinového obchodu „Obživa“. Je spoluautorem projektu „Zpátky k jídlu“, podporuje české Zero waste hnutí a jako dobrovolník pomáhal v základní škole svých dětí. O tématech nové práce, budoucnosti podnikání, výchovy, vzdělávání a místně ukotveného zodpovědného života píše a přednáší od roku 2007. S manželkou Petrou, dcerami Valérií a Valentýnou, fenkou Haluškou a se sousedy žije, pracuje a zahradničí v bezobalové a bezautomobilové domácnosti v pražských Komořanech, kde se snaží přispívat k místnímu sousedskému životu. Více na: tomashajzler.com.
Více o něm na jeho webu zde, jeho Zprávách ze života nebo na: FBIGLiYT

Kde knihu koupit

Online v ČR a SR

589 Kč

dočasne vyprodáno

E-book

471 Kč


Osobně

 • Obživa

  Obživa

  Příležitost podávat se do prvního spolkového obchodu v Česku - viz zde 
  Nutnost zazvonit na zvonek "Obživa". Obchod je ve dvoře v zadním rohu napravo. 

  Otevírací doba:
   
  Po: 10 - 18
  Út: 10 -19
  St: 15-19
  Čt: 10-19

  Aktuální otevírací časy: zde

  Kontakt:
  Bar/ák, Za Poříčskou branou 7, Praha 8 – Karlín (mapy)
  E-mail: komunikace@obziva.cz
  Tel:735 526 360
  Facebook: zde

  Platba je možná pouze v hotovosti.

 • PRAHA: Impact Hub

  PRAHA: Impact Hub

  Nejvěhlasnější coworkingový prostor v Praze. Místo setkávání a inspirace, které mění (nejenom) pražský podnikatelský svět. Co by kamenem dohodil od stanice metra Anděl.

  Otevírací doba
  Pondělí – Pátek: 8:30 - 18:30

  Kontakt:
  Adresa: Drtinova 10, Praha 5 (mapy)
  E-mail: praha@impacthub.net
  Tel: (+420) 734 746 923
  Facebook: zde

Počet stran: 632 stran
Vazba: šitá, ekologická
Rozměr: 23,5 x 16,7 cm
Hmotnost: 1036 g
ISBN: 1. vydání: 978-80-87917-56-5, 2. vydání: 978-80-87917-77-0, ePUB: 978-80-87917-57-2, MOBI: 978-80-87917-58-9
Rok 1. vydání: 2021
2. vydání:
12/22 

V čem se liší 2. vydání od prvního:

Přehlednější členění: Kniha je nově členěna do deseti částí a 65 kapitol. 
Aktualizace některých informací: např. zohlednění dopadu pandemie Covidu nebo ukrajinské války
Nové kapitoly: Historie oddělenosti, podřízenosti žen mužům, problematika extrakce hodnoty v zemích globálního jihu zeměmi severu, téma enclosure (ohrazování) téma fenoménu uhlíkové stopy a kompenzace uhlíku, přesnější vysvětlení historie peněz, fenomény: "arabského tržiště", ekonomické globalizace, extrakce vs. reciprocity, směnné vs. ekonomické hodnoty, donáškového kapitalismu, "malého císaře", dronová ekonomika, teorie decouplingu, patero chudoby, aféra šmírovacího SW Pegasus, mattering, developmentalismus, neokolonialismus, analýza dopadů rozmachu giga-eshopů typu amazon nebo u nás alza.cz, rohlik.cz a další. Nový závěr, úvod i věnování :-). 
Úpravy: Otevřenější kritika kapitalismu, zapracování detailů hnutí nerůstu, zpřehlednění částí věnovaných ekosystémům firmy, společnosti a planety, aktualizace pohledu na novou zelenou dohodu a přesun důrazu na Red New Deal, vyškrtané irelevatní příklady, místo toho příklady relevantnější a aktuálnější, oprava několika drobných chyb.

Odkazy:

Vaše názory